Skip to main content

Mastodon

Co je Mastodon

Mastodon je inovativní open-source a samohostitelná mikroblogovací platforma podobná Twitteru nebo Tumblru. Jeho vývoj zahájil v roce 2016 Eugen Rochko a od té doby Mastodon neustále přitahuje nové uživatele a komunity hledající sociální prostředí nezávislé na logice a cenzuře velkých společností.

Mastodon není klon Twitteru: konceptem, strukturou a funkcemi je to něco úplně jiného a mnohem zajímavějšího!

Mastodon se snaží řešit některé z problémů, které jsou spojeny s tradičními sociálními sítěmi, jako je Facebook nebo Twitter. Jedním z těchto problémů je soukromí uživatelů. Na rozdíl od jiných sociálních sítí umožňuje Mastodon uživatelům přizpůsobit si úroveň soukromí svého účtu. To znamená, že mohou rozhodnout, kdo může vidět jejich příspěvky a kdo ne.

th-2655716670.jpg

Mastodon není  sociální síť

Nic takového jako sociální síť s názvem Mastodon neexistuje! Místo toho existují tisíce nezávislých sociálních sítí nazývaných Mastodon Instance.

Každá instance má svůj vlastní server, komunitu, pravidla, správce a moderování.

Z každé instance Mastodon je možné komunikovat s uživateli, kteří jsou na jiných instancích. Funguje to úplně stejně jako e-mail (můžete poslat e-mail z Gmailu na Yahoo, že?). To proto, že všechny instance mohou být vzájemně propojeny.

Každý administrátor instance se může rozhodnout umlčet nebo úplně zablokovat uživatele vlastní nebo jiné instance, ale také zablokovat jinou instanci jako celek (například proto, že má špatné moderování a umožňuje trollování).

Kdo vlastní Mastodon?

Všichni! Vzhledem k tomu, že Mastodon je Free and Open Source platforma, každý ji může používat, upravovat a instalovat na svůj vlastní server. Navíc lidé, kteří vyvinuli Mastodon, na něj nevlastní žádná autorská práva. To je základní filozofie svobodného a otevřeného softwaru: sdílet užitečný software, který může každý volně používat, a spolupracovat na jeho vylepšování. Vaše osobní údaje a obsah jsou umístěny ve vybrané instanci. To znamená, že k němu mohou mít přístup pouze správci instance (jako na každé sociální platformě). 

vlcsnap-2018-08-27-16h43m11s127.png

Decentralizované a federované

 

Většina komerčních sociálních platforem jsou centralizované sítě. To znamená, že vše na nich řídí a kontroluje jeden orgán, obvykle společnost, která platformu vlastní.

Pokud chcete komunikovat například s uživatelem Twitteru, můžete tak učinit pouze přihlášením se na Twitter.com, čímž souhlasíte s dodržováním zásad a podmínek služby Twitter. 

Mastodon je místo toho galaxie decentralizovaných a nezávislých sítí nazývaných instance, z nichž každá má svou vlastní webovou stránku, politiku a komunitu. 

 Mastodon je také federovaný! To znamená, že všechny tyto sítě mohou (ale nemusí) na sebe vzájemně působit

 

network-federated.jpg

Jak funguje federace