Skip to main content

Instance

Spuštění instance

Každý, kdo má server a dostatek dovedností pro jeho správu, si může vytvořit vlastní instanci. Serverový software Mastodon je zcela bezplatný a otevřený software (FOSS) , ale hostování serveru a nákup názvu domény mají určité náklady. Udržování a moderování instance také vyžaduje určitou práci. V závislosti na technické konfiguraci a počtu uživatelů instance může její provoz stát mezi několika stovkami korun ročně až mnoha tisíci.
Mnoho instancí je financovaných hromadně, ale je také možné, že některé budou požadovat poplatek nebo nějaký jiný způsob, jak pokrýt své náklady.
Mastodon se rodí jako platforma bez reklam. Z tohoto důvodu budou případy, které se budou samy financovat reklamou, mnohými umlčeny nebo zablokovány.

717fa6f9-c1cd-4a7c-8693-3d4b701802f9.jpg

 

Výběr instance

 

Výběr instance, která lépe vyhovuje vašim potřebám a postojům, je nejlepší způsob, jak se dostat do galaxie Mastodon.

Instance si můžete vybrat podle jazyka, politiky moderování, politických názorů nebo jakýchkoli jiných kritérií. Každopádně čím více se cítíte ve zvolené instanci jako doma, tím lépe.

Dobře řízená instance bude mít své zásady jasně napsané na své domovské stránce a také zveřejní seznam blokovaných nebo umlčených instancí.

Je nesmírně důležité, abyste se zaregistrovali v instanci, jejíž administrátoři sdílejí váš jazyk, vaši kulturu a případně i vaše politické názory: tak s nimi budete moci snadněji komunikovat.

Nebojte se vyzkoušet tolik instancí, kolik chcete: své účty můžete kdykoli později smazat.