Skip to main content

Tipy Mastodon

Účet Mastodon.

Účet Mastodon je vytvořen jako e-mailový účet:

@jméno@instance

Mnoho nových uživatelů se domnívá, že jejich uživatelské jméno je pouze část @jméno , ale tato část samotná je nepoužitelná, například e-mailová adresa bez toho, co je napsáno za @ .

Pokud někoho na Mastodon zmíníte pouze pomocí  @jmeno , software obvykle předpokládá, že kontakt je ve stejné instanci, ke které jste aktuálně přihlášeni. Pokud je tedy tato osoba v jiné instanci a vy nenapíšete část @instance , kliknutí na  @jmeno bude mít za následek buď nefunkční odkaz, nebo vás přivede k někomu se stejným jménem ve vaší instanci.

Vaše adresa je viditelná na stránce vašeho profilu, hned pod vaším profilovým obrázkem a zobrazovaným jménem.

Snímek obrazovky_2023-08-04_10-32-10.png

Jak si přizpůsobím stránku svého profilu.

Všechny platformy Fediverse vám umožňují nastavit jméno profilu, obrázek, obrázek banneru a krátký text nebo životopis o sobě. Na stránce vašeho profilu byste měli vidět tlačítko Upravit, které vám umožní změnit všechny tyto věci. 

Ověření účtu Mastodon

Na Mastodon je také speciální funkce nazvaná Metadata profilu , která vytváří speciální sekci vaší profilové stránky s jasně označenými odkazy na webové stránky nebo jinými informacemi, které o sobě chcete zvýraznit.

Chcete-li upravit funkci metadat vašeho profilu:

  1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
  2. Přejděte na Upravit profil > Metadata profilu
  3. Vyplňte až čtyři štítky a obsah. Štítky mohou být text nebo emoji, obsah mohou být odkazy, text nebo emotikony. Pokud odkazy vkládáte, nezapomeňte na začátek umístit https://, aby na ně bylo možné kliknout.
  4. Klikněte na Uložit změny

Vedle tohoto štítku můžete mít například štítek s textem „Můj web“ a „https://example.com“. Nebo můžete mít jako obsah štítek „Cyklista“ a emotikony cyklisty. Je zcela na vás, jak tuto funkci využijete.

metadata_mastodon.png

Ověřte odkaz na svůj oficiální web na Mastodon, aby se změnil na zelenou

Pokud do svých metadat přidáte odkaz na web, můžete  jej volitelně ověřit a prokázat tak, že jste vlastníkem webu.

vlastnik_webu.png

Na Mastodon můžete metodu webových stránek posunout o krok dále. Na svém profilu Mastodon si můžete vytvořit speciální odkaz na ověřenou webovou stránku, který se změní na zelenou, což znamená, že každý, kdo bude procházet váš profil, bude okamžitě vědět, že jste ověřeni:

  1. Přihlaste se prostřednictvím webové stránky serveru Mastodon
  2. Přejděte na Upravit profil > Ověření
  3. Zkopírujte a vložte HTML kód z ověřovací sekce na Mastodon do kódu titulní stránky vašeho oficiálního webu
  4. Na Mastodon přidejte adresu svého webu do sekce Metadata profilu Mastodon a nezapomeňte na začátek uvést https://.
  5. Na Mastodon stiskněte tlačítko Uložit změny v nastavení profilu Mastodon. Je důležité, abyste tento krok provedli poté, co jste již na svůj web vložili HTML kód.

Poté, co to vše uděláte ve správném pořadí, uvidíte na svém profilu Mastodon odkaz na vaši oficiální webovou stránku, která se změní na zelenou se zeleným zaškrtnutím, abyste ověřili, že jste vlastníkem webu.

Jak aktivovat pokročilé webové rozhraní Mastodon ve stylu Tweetdeck

Ve výchozím nastavení používají weby serverů Mastodon jednoduché rozhraní s jedním sloupcem.

Pokud však web používáte prostřednictvím počítače (nebo tabletu/telefonu v horizontálním režimu), můžete místo něj použít také volitelné vícesloupcové rozhraní. Zde je návod, jak jej aktivovat:

  1. Přihlaste se přes webové stránky vašeho serveru jako obvykle
  2. Klikněte na ⚙️ Předvolby
  3. Zaškrtněte políčko Povolit pokročilé webové rozhraní a klikněte na Uložit změny tlačítko
  4. Klikněte na odkaz Zpět na Mastodon v levé části obrazovky

Pokud již používáte více sloupců a chcete se vrátit k normálnímu rozhraní s jedním sloupcem, postupujte takto:

  1. Klikněte na ikonu ozubeného kola ⚙️
  2. Odškrtněte políčko Povolit pokročilé webové rozhraní a klikněte na Uložit změny tlačítko
  3. Klikněte na Zpět na Mastodon odkaz

pokrocile_web_rozhrani.png

Připínání sloupců v pokročilém webovém rozhraní

Při prvním použití obsahuje pokročilé webové rozhraní pouze čtyři sloupce, přičemž jeden z těchto sloupců je věnován tomu, co jste naposledy vybrali. Pokaždé, když něco vyberete, nahradí to obsah tohoto čtvrtého sloupce.

Pokud však chcete, aby byl sloupec trvale viditelný, můžete jej připnout:

  • Chcete-li sloupec připnout, klikněte na ikonu posuvníku v pravém horním rohu sloupce a vyberte možnost Připnout .
  • Chcete-li sloupec odepnout, klikněte na stejnou ikonu posuvníku a vyberte Odepnout

Když připnete sloupec, rozšíří se rozhraní do stran a někteří lidé mají spoustu připnutých sloupců. Připnutí je vhodné pro širokoúhlé monitory a můžete posouvat rozhraní do stran, abyste viděli všechny sloupce, které se nevejdou na obrazovku.

Pokročilé vyhledávání hashtagů s připnutými sloupci

Pokud připnete vyhledávání hashtagů a poté znovu kliknete na ikonu posuvníku připnutého sloupce, zobrazí se některé další možnosti, které vám umožní kombinovat vyhledávání hashtagů do stejného sloupce se speciálními filtry:

  • Jakýkoli znamená, že zobrazí příspěvky, které obsahují jeden nebo více těchto hashtagů
  • Vše znamená, že zobrazí příspěvky, které obsahují všechny tyto značky
  • Žádný znamená, že skryje příspěvky obsahující tyto značky

webove_rozhrani2.png

Nastavení jazykových předvoleb na Mastodon a filtrování příspěvků v jiných jazycích

Na Mastodonu je spousta jazykových možností, které vám pomohou porozumět ostatním lidem a pomohou ostatním porozumět vám. V době psaní tohoto článku je na výběr z 95 různých jazyků a dialektů.

Jazyk rozhraní

Jazyk rozhraní je jazyk používaný v nabídkách, tlačítkách, štítcích, formulářích atd., když jste přihlášeni. Chcete-li vybrat jazyk rozhraní Mastodon:

  1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
  2. Přejděte do Předvolby > Jazyk rozhraní , vyberte požadovaný jazyk a klikněte na Uložit změny

Filtrování časových os podle jazyka

Časové osy Mastodonů můžete filtrovat podle jazyka:

  1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
  2. Přejděte do Předvolby > Jiné > Filtrovat jazyky
  3. Zaškrtněte políčka u jazyků, které chcete zobrazit, a klikněte na Uložit změny
  4. Chcete-li jazykový filtr vypnout (abyste viděli všechny jazyky), ujistěte se, že jsou všechna políčka nezaškrtnutá a klikněte na Uložit změny

Když je jazykový filtr zapnutý, příspěvky v jiných jazycích se již nebudou zobrazovat na vašich časových osách. Pokud však někoho sledujete, přepíše se tím jazykový filtr a zobrazí se vám všechny jeho příspěvky bez ohledu na použitý jazyk.

filtr_jazyku.png

Jazyk příspěvku

Je důležité nastavit jazyk příspěvků, protože to znamená, že lidé používající jazykové filtry k zobrazení vašeho jazyka uvidí vaše příspěvky. Toto nastavení také umožňuje ostatním lidem automaticky překládat vaše příspěvky pomocí vestavěného překladatelského systému Mastodon .

Nastavení jazyka, ve kterém budete příspěvky publikovat:

  1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
  2. Přejděte na Předvolby > Jiné > Jazyk příspěvku
  3. Vyberte jazyk, který používáte nejčastěji, a klikněte na Uložit změny

Pokud zveřejňujete příspěvek ve více jazycích, můžete při každém psaní příspěvku změnit jazyk, který používáte:

  1. Napište příspěvek, ale zatím jej nezveřejňujte
  2. Vyberte jazyk, který píšete, pomocí tlačítka jazyka. Tlačítko jazyka je dvoupísmenný kód země ve spodní řadě ikon, například CS pro češtinu.

vyber_jazyka.png

Ve výchozím nastavení bude tlačítko vaším vybraným jazykem příspěvku, pokud neodpovídáte na příspěvek označený v jiném jazyce, v takovém případě bude nastaveno na tento jazyk.

Tlačítko jazyka by si mělo pamatovat naposledy zvolené jazyky v horní části nabídky.

    Tři časové osy 

    Na Mastodon máte 3 různé časové osy

    • Domovská stránka : stejně jako na Twitteru zobrazuje všechny příspěvky všech lidí, které sledujete ve všech instancích;
    • Místní  : zobrazuje všechny příspěvky členů vaší instance;
    • Federovaná  : zobrazuje všechny příspěvky členů vaší instance a také příspěvky lidí v jiných instancích, které sledují lidé vaší instance.

    Na každé časové ose jsou příspěvky zobrazeny v chronologickém pořadí. To znamená, že žádný algoritmus, počet hvězdiček ani jiné faktory neovlivní počet zobrazení příspěvku. Příspěvek může být podpořen („retweetován“), ale to je vše.

    casove_osy.png

    Vyhledávání

    V mnoha případech, pokud něco hledáte ve vyhledávacím poli Mastodon, najde pouze uživatele nebo #hashtagy. V blízké budoucnosti bude implementován výkonnější vyhledávací systém.

    Vyhledávací pole neprozkoumá celý Fediverse, ale pouze jeho část, ke které je vaše instance připojena. Pokud tedy vyhledáte uživatele, bude hledat mezi všemi uživateli vaší instance a instancí, ke kterým jste připojeni, ale ne mezi těmi, kteří jsou na instancích, ke kterým nejste připojeni. Pokud prohledáváte hashtag, nezobrazí se všechny příspěvky ze všech existujících instancí, které jej obsahují, ale pouze příspěvky publikované uživateli, které vaše instance zná. 

    vyhledavani.png

    Soukromí příspěvku

    Když posíláte zprávu (toot), můžete si vybrat ze 4 typů psaní

    • Ikona zeměkoule.Veřejné : váš příspěvek je veřejný, zobrazuje se na veřejných časových osách a každý jej může vidět. Veřejné příspěvky poznáte podle ikony zeměkoule.

    • Otevřete ikonu visacího zámku.Není uvedeno : váš příspěvek je stále veřejný, ale nezobrazuje se na časové ose. Lidé si jej mohou přečíst, pouze pokud jsou v něm zmíněni nebo pokud jdou na váš profil a procházejí vaše příspěvky. Neuvedené příspěvky poznáte podle ikony otevřeného zámku.

    • Ikona zavřeného zámku.Pouze sledující : váš příspěvek je stále napůl veřejný, protože jej uvidí pouze vaši sledující. V jejich očích to vypadá jako běžný veřejný příspěvek. Příspěvky pouze pro sledující lze rozpoznat podle ikony zavřeného zámku.

    • Ikona poštovní obálky.Přímý : váš příspěvek je soukromý a mohou ho zobrazit pouze osoby v něm uvedené. Přímé příspěvky jsou rozpoznatelné podle ikony obálky.

    Každopádně mějte na paměti, že Mastodon je navržen tak, aby šířil interakce a ne pro soukromí: vaši administrátoři instance mohou číst všechny vaše zprávy, včetně přímých, stejně jako na každé jiné velké sociální síti.

    Jak nahrávat obrázky, videa nebo zvuk v Mastodon?

    Na Mastodon můžete při vytváření příspěvku připojit až čtyři obrázky nebo jeden soubor videa nebo jeden zvukový soubor. Kliknutím na ikonu kancelářské sponky 📎 nebo na šířku 🌄 přidáte něco ke svému příspěvku.

    • Obrázky mohou být ve formátu PNG, JPG nebo GIF (včetně animací). Maximální velikost souboru je obvykle 8 MB na obrázek.
    • Videoklipy mohou být soubory MP4, M4V, MOV nebo WebM. Maximální velikost souboru je obvykle 40 MB, ale doba běhu není nijak omezena.
    • Zvukové klipy mohou být soubory MP3, OGG, WAV, FLAC, OPUS, AAC, M4A nebo 3GP. Maximální velikost souboru je obvykle 40 MB, ale doba běhu není nijak omezena. (Pokud nahráváte soubory OPUS, musíte je přejmenovat, aby měly příponu .ogg místo .opus, kvůli známé chybě ⧉ .)

    Limity velikosti souborů se mohou na různých serverech lišit, jedná se však o výchozí hodnoty. Pokud máte problémy s nahráváním, zeptejte se svého správce serveru. Upozorňujeme, že pokud je váš server neobvykle zaneprázdněn (například pokud se najednou registruje nebývalý počet nových uživatelů), může se nahrávání souborů zpomalit nebo na chvíli zastavit

    ✋Před odesláním nezapomeňte k přiloženým souborům přidat textové popisy, aby byly přístupné lidem s postižením. Můžete to udělat tak, že kliknete na Upravit  u souboru před odesláním nebo napíšete na samotný soubor v oficiálních aplikacích. U videoklipů nezapomeňte popsat zvuk i video, aby neslyšící i nevidomí lidé mohli zjistit, co se děje.

    Jak mohu kontaktovat lidi, kteří provozují můj server?

    Pokud máte nějaké problémy se serverem, které nelze vyřešit pomocí systému hlášení, můžete poslat e-mail přímo administrátorovi (nebo „adminovi“) vašeho serveru.

    Na Mastodon můžete najít veřejnou e-mailovou adresu svého správce serveru na stránce O serveru. Na stejné stránce jsou také uvedena pravidla serveru. Chcete-li jej najít, přejděte na webovou stránku svého serveru a klikněte na „Další informace“. Nemusíte být přihlášeni. E-mailová adresa bude uvedena v horní polovině stránky O aplikaci, hned nad seznamem pravidel. Stojí za to si přečíst seznam pravidel, protože se liší server od serveru a je obvykle napsán srozumitelným jazykem, který je snadno srozumitelný. 

    Snímek obrazovky_2023-08-04_18-53-27.png

    Upozornění na obsah

    Mastodon je vybaven systémem varování obsahu. Je to volitelná maska, která zakrývá obsah příspěvku upravitelným upozorněním.

    Používá se k pokrytí obsahu, který je povolen vašimi zásadami pro instance, ale přesto může lidem ublížit, jako jsou spoilery, nahota, zobrazení násilí nebo vlákna o citlivých tématech.

    Pokud například chcete zahájit vlákno o konci nového filmu, můžete to udělat pomocí CW jako „Spoiler o konci...“

    Každá instance má svá vlastní pravidla týkající se CW, a proto je běžné vidět je používat různými způsoby, například na selfie nebo na vyobrazeních jídla. To proto, že to, co je v jedné instanci považováno za citlivé téma v jiné, může být něco běžně přijímaného. Je možné, že instanci zablokují ostatní kvůli jejímu zneužití CW na určité druhy témat.

    To znamená, že pokud chcete, můžete vždy přejít na stránku Nastavení a nastavit automatické odhalování všech CW. 

    S Mastodon nepotřebujete zkracovače odkazů

    Všechny odkazy na Mastodon se počítají jako 23 znaků do limitu počtu znaků vašeho příspěvku, bez ohledu na to, jak jsou skutečně dlouhé. Z tohoto důvodu není nutné používat služby zkracování odkazů na Mastodon.

    Mastodon to dělá, protože pro soukromí je mnohem lepší, když odkazy zůstávají ve své původní podobě, protože služby zkracování odkazů mají tendenci sledovat lidi, kteří na ně kliknou. Znamená to také, že odkazy budou fungovat i v budoucnu a nebudou závislé na existenci služby zkracovače odkazů. 

    Převod vašeho Mastodon účtu na jiný server

    (Pokud provozujete zcela nový účet a ještě nemáte žádné sledující, neobtěžujte se tím vším! Stačí se zaregistrovat na požadovaném serveru a smazat svůj starý účet. Tyto pokyny jsou pouze pro lidi, kteří sledují a chci si je nechat.)

    Pokud chcete, můžete migrovat svůj účet Mastodon na jiný server. Přesouvání vám umožňuje ponechat si sledující, sledující, záložky, seznamy ztlumení a seznamy blokování.

    Níže uvedené pokyny se mohou zdát trochu komplikované, protože kombinují několik různých postupů dohromady, ale tyto věci musíte provést pouze jednou za migraci.

    Po dokončení převodu také následuje 30denní „období ochlazení“, kdy nemůžete provést další převod. Buďte si dostatečně jisti, že váš cílový server je ten, který chcete, protože budete muset počkat 30 dní, abyste to zkusili znovu, pokud chcete provést další přenos.

    Přenos musí proběhnout přes webové rozhraní vašeho starého serveru a nového serveru, takže se ujistěte, že jste přihlášeni přes webový prohlížeč. Aplikace momentálně nepodporují přenosy.

    Jak přenést svůj účet na nový server

    1. Vytvořte nový účet na serveru, na který se chcete přesunout, ale NEODSTRAŇUJTE starý účet.
    2. Přihlaste se ke svému NOVÉmu účtu na webu nového serveru, přejděte na Upravit profil > Přesun z jiného účtu , klikněte na Vytvořit alias účtu a postupujte podle pokynů.
    3. Po dokončení předchozího kroku počkejte pět minut. Předchozí krok může chvíli trvat, než server skutečně provede, a je důležité, aby k němu došlo, než budete pokračovat.
    4. Poté se přihlaste do svého  STARÉHO účtu na webu starého serveru, přejděte na Upravit profil > Přesunout na jiný účet , klikněte na Konfigurovat zde a postupujte podle pokynů. Tím se zahájí přesun vašich sledujících na nový účet. Účty se nepřenesou všechny najednou, budou se objevovat ve vlnách v závislosti na tom, jak jsou jejich vlastní servery vytížené. Někteří vaši sledující budou automaticky sledovat váš nový účet ihned, zatímco jiným to může trvat hodiny (nebo v extrémních případech i dny!). Nebojte se však, můžete pokračovat v dalších krocích, zatímco se to děje na pozadí.
    5. Ve STARÉM účtu přejděte na Předvolby > Import a export > Export dat a stahujte všechny soubory CSV po jednom kliknutím na ikony CSV. však NEMAČKEJTE tlačítko žádosti o archivaci! Žádost o archiv nemá nic společného s převody. (Samozřejmě můžete chtít samostatně požádat o archiv, abyste měli osobní kopii obsahu účtu. To je zvláště důležité, pokud se váš starý server zavírá.)
    6. Ve svém NOVÉM účtu přejděte na Předvolby > Import a export > Importujte a nahrajte soubory CSV jeden po druhém (soubory, které jste právě stáhli v předchozím kroku). Nezapomeňte vybrat správný typ souboru z rozbalovací nabídky pro každý soubor CSV, než jej nahrajete.
    7. Ani po převodu NESMAZEJTE svůj starý účet. Nejlepší je nechat to tam, kde je, protože to lidi přesměruje na váš nový účet a vaše staré příspěvky zůstanou nedotčené.

    Ujistěte se, že všechny tyto kroky provádíte ve správném pořadí. Pokud něco zmeškáte, přenos selže nebo bude neúplný.

    Po provedení všech těchto kroků se váš starý účet přesměruje na nový a vaši sledující, sledující, záložky, ztlumení a blokování se automaticky přenesou. Při přenosu některých položek může dojít ke zpoždění, pokud k tomu dojde, nebojte se.

    přesun_jiny_server.png

    Co se stane s mými starými příspěvky? Přestupují také?

    Vaše staré příspěvky nelze převést. Vaše staré příspěvky však budou stále přístupné na starém serveru, pokud svůj starý účet nesmažete. Také vaše staré příspěvky přesměrují lidi na váš nový účet, pokud lidé kliknou na uživatelské jméno.

    Pokud musíte svůj starý účet z nějakého důvodu bezpodmínečně smazat, můžete to udělat, ale bude to znamenat, že všechny vaše staré příspěvky zmizí a lidé budou obtížněji najít váš nový účet. 

    Obtěžování a moderování

    Mastodon je známý svým prostředím proti obtěžování ne proto, že by na něm žádné nebylo (to by nebylo možné), ale proto, že jeho struktura a nástroje moderování umožňují řadu účinných a okamžitých akcí proti špatným účtům nebo instancím a protože většina instancí jsou provozovány komunitami, které aktivně pracují na tom, aby prostředí Mastodon bylo hezké a tolerantní. Mnoho komunit si pomáhá, informuje se a varuje se navzájem, když identifikuje Instanci provozovanou lidmi, kteří šíří nenávistné řeči nebo trolling. S administrátory a moderátory pro každou jednotlivou instanci může být poměr mezi běžnými uživateli a moderátory vysoký. Pamatujte také, že každá instance má svou vlastní politiku založenou na kultuře, etice a politickém pohledu komunity. 

    Blokování a ztišení

    Pokud správci Instance1 zablokují Instance2, uživatelé Instance1 nemohou komunikovat s uživateli Instance2.

    Pokud správci Instance1 umlčí Instance2, uživatelé Instance1 mohou stále soukromě sledovat uživatele Instance2 a komunikovat s nimi, ale ostatní uživatelé Instance1 tyto interakce (jako zvýšení) neuvidí.

    Abychom byli jasnější: blokování se používá pro instance, které umožňují hrozné věci a chování, zatímco umlčení se používá pro instance, které vaše instance toleruje, ale příliš si jich neváží.

    Totéž platí pro uživatele.

    I vy jako jednoduchý uživatel se můžete rozhodnout zablokovat nebo umlčet – pro vaše oči – ostatní uživatele a celé instance.

    Upozorňujeme, že i když je Instance2 blokována, je stále možné, že jejich uživatelé uvidí určitý obsah Instance1. Efektivnější druhy blokování jsou ve vývoji.

     

    Vlákna na Mastodon 🧵 

     

    1 0q3_1qnZ5uOB-E-adFbp2w.png

     

    Vlákno obvykle odkazuje na nějaký druh tématu, nebo sérii zpráv. Pokud jste používali Twitter, už jste se s vlákny setkali. Jedna osoba něco zveřejní a další lidé na to reagují.  Na Mastodon se také používají vlákna. Existuje však několik důležitých věcí, které by uživatelé Mastodonu měli vědět. 

    Vlákno na Mastodonu vytvoříte téměř stejným způsobem jako na Twitteru, s jedním rozdílem.  Vytvoříte první příspěvek, zveřejníte jej, poté na něj odpovíte, poté na něj znovu odpovíte a tak dále.  Ale je tu jeden rozdíl.  Pokud je první příspěvek veřejný, můžete všechny ostatní označit jako neuvedené.  Tímto způsobem mohou lidé sledovat vlákno kliknutím na první příspěvek, ale jejich časová osa není ucpaná všemi ostatními příspěvky.

    • Poznámka: „neuvedené“ příspěvky se budou stále zobrazovat ve zdrojích lidí, které sledujete, pouze jsou vyňaty z federované časové osy.
    • Pokud chcete, aby si příspěvek mohli přečíst pouze lidé, na které odpovídáte, použijte „Pouze zmínění uživatelé“.
    • Pokud chcete skrýt všechny odpovědi ze své domovské časové osy,  můžete to provést stisknutím ikony nastavení a vypnutím „zobrazit odpovědi“. (obrázek níže)

     

    Snímek obrazovky_2023-08-24_08-20-35.png