Mastodon

Mastodon je otevřená sociální síť, která byla založena v roce 2016 Eugenem Rochkoem.

Jak začít rychle používat Mastodon

Výběr serveru a registrace

Je to opravdu snadné:

 1. Vyberte si server Mastodon. Nebo pro registraci můžete rovnou použít  server naší komunity, který je otevřen všem českým uživatelům.
 2. Klikněte na požadovaný server, tím se dostanete na vlastní webovou stránku serveru, kde se můžete zaregistrovat

Nedělejte si příliš starosti, ke kterému serveru se připojíte, protože svůj účet můžete  vždy přenést na jiný server

Rychlé nastavení

Pokud chcete, aby váš účet objevilo více lidí s podobnými zájmy, zde je několik důležitých tipů

Navrhovat účet ostatním

Umožnit, aby mohli váš účet objevit neznámí lidé pomocí doporučení, trendů a dalších funkcí.

 1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
 2. Přejděte na kartu Vzhled> Navrhovat účet ostaním  klikněte na Uložit změny

navrhovat_ucet.png

Jazyk rozhraní

Jazyk rozhraní je jazyk používaný v nabídkách, tlačítkách, štítcích, formulářích atd., když jste přihlášeni. Chcete-li vybrat jazyk rozhraní Mastodon:

 1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
 2. Přejděte do Předvolby > Jazyk rozhraní , vyberte požadovaný jazyk a klikněte na Uložit změny

Filtrování časových os dle jazyka

Časové osy Mastodon můžete filtrovat podle jazyka:

 1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
 2. Přejděte do Předvolby > Jiné > Filtrovat jazyky
 3. Zaškrtněte políčka u jazyků, které chcete zobrazit, a klikněte na Uložit změny
 4. Chcete-li jazykový filtr vypnout (abyste viděli všechny jazyky), ujistěte se, že jsou všechna políčka nezaškrtnutá a klikněte na Uložit změny

Když je jazykový filtr zapnutý, příspěvky v jiných jazycích se již nebudou zobrazovat na vašich časových osách. Pokud však někoho sledujete, přepíše se tím jazykový filtr a zobrazí se vám všechny jeho příspěvky bez ohledu na použitý jazyk.

filtr_jazyku.png

Jazyk příspěvků 

Je důležité nastavit jazyk příspěvků, protože to znamená, že lidé používající jazykové filtry k zobrazení vašeho jazyka uvidí vaše příspěvky. Toto nastavení také umožňuje ostatním lidem automaticky překládat vaše příspěvky pomocí vestavěného překladatelského systému Mastodon .

Nastavení jazyka, ve kterém budete příspěvky publikovat:

 1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
 2. Přejděte na Předvolby > Ostatní > Jazyk příspěvku
 3. Vyberte jazyk, který používáte nejčastěji, a klikněte na Uložit změny

Pokud zveřejňujete příspěvek ve více jazycích, můžete při každém psaní příspěvku změnit jazyk, který používáte:

 1. Napište příspěvek, ale zatím jej nezveřejňujte
 2. Vyberte jazyk, který píšete, pomocí tlačítka jazyka. Tlačítko jazyka je dvoupísmenný kód země ve spodní řadě ikon, například CS pro češtinu.

jazyk_příspěvků.png

Co jsou zvýrazněné hashtagy?

Do svého veřejného profilu můžete přidat doporučené hashtagy, které mohou být užitečné pro zvýraznění konkrétních druhů vašich příspěvků. Návštěvníci mohou kliknout na hashtag a uvidí všechny vaše příspěvky s tímto tagem.

 1. Přihlaste se přes web vašeho serveru
 2. Upravit profil > #Zvýrazněné hashtagy  Poté přidejte požadované značky a klikněte na „Přidat nový“.  (Značku můžete odstranit kliknutím na „Smazat“ vedle této značky.)

hashtagy.png

Nejaktivnější české účty na Mastodonu

Martin Malý pro vás vytvořil seznam sto nejsledovanějších českých účtů z Mastodonu. Stačí si naimportovat soubor 100ncu.csv do svého Mastodonu. 

Postup:

 1. Stáhněte si soubor 100ncu.csv (případně větší verzi ncu.csv. kde jsou i méně sledované aktivní účty)
 2. V Mastodonu vyberte Nastavení
 3. V Nastavení zvolte položku Import a export
 4. Vyberte podvolbu Import
 5. Nastavte import takto:
  • Typ: Seznam sledovaných
  • Sloučit záznamy
  • Vybrat soubor: vyberte stažený soubor 100ncu.csv (nebo ncu.csv)
 6. Použijte Nahrát

Za tímto seznamem stojí @adent. Projekt běží na GitHubu. Seznam je strojově generován a neodráží ani názory, ani preference jeho autora!

Mastodon

Úvod do Mastodonu

Mastodon

Mastodon

Co je Mastodon

Mastodon je inovativní open-source a samohostitelná mikroblogovací platforma podobná Twitteru nebo Tumblru. Jeho vývoj zahájil v roce 2016 Eugen Rochko a od té doby Mastodon neustále přitahuje nové uživatele a komunity hledající sociální prostředí nezávislé na logice a cenzuře velkých společností.

Mastodon není klon Twitteru: konceptem, strukturou a funkcemi je to něco úplně jiného a mnohem zajímavějšího!

Mastodon se snaží řešit některé z problémů, které jsou spojeny s tradičními sociálními sítěmi, jako je Facebook nebo Twitter. Jedním z těchto problémů je soukromí uživatelů. Na rozdíl od jiných sociálních sítí umožňuje Mastodon uživatelům přizpůsobit si úroveň soukromí svého účtu. To znamená, že mohou rozhodnout, kdo může vidět jejich příspěvky a kdo ne.

th-2655716670.jpg

Mastodon není  sociální síť

Nic takového jako sociální síť s názvem Mastodon neexistuje! Místo toho existují tisíce nezávislých sociálních sítí nazývaných Mastodon Instance.

Každá instance má svůj vlastní server, komunitu, pravidla, správce a moderování.

Z každé instance Mastodon je možné komunikovat s uživateli, kteří jsou na jiných instancích. Funguje to úplně stejně jako e-mail (můžete poslat e-mail z Gmailu na Yahoo, že?). To proto, že všechny instance mohou být vzájemně propojeny.

Každý administrátor instance se může rozhodnout umlčet nebo úplně zablokovat uživatele vlastní nebo jiné instance, ale také zablokovat jinou instanci jako celek (například proto, že má špatné moderování a umožňuje trollování).

Kdo vlastní Mastodon?

Všichni! Vzhledem k tomu, že Mastodon je Free and Open Source platforma, každý ji může používat, upravovat a instalovat na svůj vlastní server. Navíc lidé, kteří vyvinuli Mastodon, na něj nevlastní žádná autorská práva. To je základní filozofie svobodného a otevřeného softwaru: sdílet užitečný software, který může každý volně používat, a spolupracovat na jeho vylepšování. Vaše osobní údaje a obsah jsou umístěny ve vybrané instanci. To znamená, že k němu mohou mít přístup pouze správci instance (jako na každé sociální platformě). 

vlcsnap-2018-08-27-16h43m11s127.png

Decentralizované a federované

 

Většina komerčních sociálních platforem jsou centralizované sítě. To znamená, že vše na nich řídí a kontroluje jeden orgán, obvykle společnost, která platformu vlastní.

Pokud chcete komunikovat například s uživatelem Twitteru, můžete tak učinit pouze přihlášením se na Twitter.com, čímž souhlasíte s dodržováním zásad a podmínek služby Twitter. 

Mastodon je místo toho galaxie decentralizovaných a nezávislých sítí nazývaných instance, z nichž každá má svou vlastní webovou stránku, politiku a komunitu. 

 Mastodon je také federovaný! To znamená, že všechny tyto sítě mohou (ale nemusí) na sebe vzájemně působit

 

network-federated.jpg

Jak funguje federace

 

 

 

Mastodon

Instance

Spuštění instance

Každý, kdo má server a dostatek dovedností pro jeho správu, si může vytvořit vlastní instanci. Serverový software Mastodon je zcela bezplatný a otevřený software (FOSS) , ale hostování serveru a nákup názvu domény mají určité náklady. Udržování a moderování instance také vyžaduje určitou práci. V závislosti na technické konfiguraci a počtu uživatelů instance může její provoz stát mezi několika stovkami korun ročně až mnoha tisíci.
Mnoho instancí je financovaných hromadně, ale je také možné, že některé budou požadovat poplatek nebo nějaký jiný způsob, jak pokrýt své náklady.
Mastodon se rodí jako platforma bez reklam. Z tohoto důvodu budou případy, které se budou samy financovat reklamou, mnohými umlčeny nebo zablokovány.